Daňovo odvodová reforma

Priatelia,

včera som si vypočul TB Igora Matoviča ohľadne jeho predstáv na daňovo-odvodovú reformu.


Nemienim sa nejako rozplývať nad tým, aké dostával otázky a aká otázka ho tak vytočila, že odišiel bez zodpovedania na ňu ale za situácie, keď na ňu zodpovedal predtým vlastne niekoľko krát. Len zhrniem, ako som jeho predstavu, ktorú prezentoval ako výsledok práce MF od leta minulého roku na tejto úlohe (myslím, že neklamal, lebo v priebehu toho času viackrát prezentoval, že na reforme MF v tomto duchu pracuje, ako aj dnešný premiér, osobne si pamätám “pamätné rokovanie vlády v decembri, keď nadržaný kohút na smetisku na TB vykladal, že nám “zachránil” poslednú adventnú nedeľu na nákupy, pričom premiér sa TB nezúčastnil pre zdravotnú slabosť a neskôr to zdôvodňoval, že šiel radšej za MF, dnešným premiérom a diskutovali o tejto reforme).

  1. chce zvýšiť príjem rodiny z 25, poťažne cca 46 eur (pri pracujúcom aspoň jednom rodičovi) na dieťa na 200eur. Koho sa presne to zvýšenie bude týkať a aká bude štruktúra zvýšenia, neuviedol.

  2. uviedol, že uvedené zvýšenie bude zvyšovať záťaž o cca 2,5mld ročne. Tu by som ho poopravil, od zvýšenia treba odpočítať dnešné výdavky, prípadne znížené príjmy do ŠR. Osobne to vidím na 1,8 - 2mld zvýšenie ročne vychádzajúc z jeho čísiel

  3. na stránke príjmov sa zmienil o zvýšení DPH, ale odmietol zvýšenie na 25%. Osobne to vidím na rozmedzí 22-23%, ale s tým, že DPH na potraviny sa nezvýši. O tom opakovane tvrdil, aj vo svojom prvom statuse na svojom FB profile, kde vravel o zvýšení pre chudobných a nižšiu strednú vrstvu (teda až 80% obyvateľstva) o asi 20eur mesačne na energiách. Ostatné zvýšenie (oblečenie, doprava … nekvantifikoval, ale z môjho sledovania sa tam tiež nebude priemerne jednať o viac ako 10-20 eur mesačne na domácnosť). Podľa môjho názoru toto zvýšenie DPH najmä pre vyššiu strednú vrstvu a bohatých by mohlo na strane príjmov sanovať asi 20-40% z potrebných výdavkov.

  4. nezmienil sa o riešení záchytu krádeží DPH, ale asi sa to dramaticky zlepšuje. Len odhadované nožnice tam boli v 2020 pri nástupe tejto vlády viac ako 2,5mld eur ročne. Neviem presne na základe čoho sa odhadovalo, ale viem o dvoch obrovských únikoch na DPH. Jeden je tzv šedá ekonomika a druhý sú neoprávnené vratky DPH, teda vystavovanie fiktívnych faktúr karuselovým spôsobom od fiktívnych dodávateľov. Každá z týchto činností je kvantifikovateľná, šedá ekonomika je ale ťažšie odhadnuteľná.

  5. na druhej strane ohlásil, že vyrovná príjmy a výdavky z pohľadu štátu u živnostníkov a zamestnancov. Toto ma nesmierne zaujíma a myslím si, že tu ale treba byť mimoriadne opatrný, napríklad sociálny netvor mihál niečo také chcel zaviesť a po jeho vzore to zaviedol kazigraf. Drasticky a rýchlo, množstvo nás aj z tohto dôvodu položilo živnosť. Osobne nemám nič proti vyrovnaniu zdanenia príjmu zamestnancov a živnostníkov, ale treba si uvedomiť, že šialenstvo, ktoré v tomto smere zaviedol klaus v 1990, bude ešte desiatky rokov mátať živnostníkov, lebo ekonomika sa tak nastavila a živnostníci majú teraz žobrácke penzie. Takže asi by bolo dobré povedať aj B, teda živnostníkom medzi 1990-2012 kompenzovať stratu dôchodkov …

  6. ohlásil, že dramaticky zjednuduší daňový a odvodový systém. Nuž, stále ale vraví o daniach a odvodoch. Osobne by som bol za to, aby vravel už len o daniach. Povedzme by boli dve daňové tabuľky, a to jedna pre plátcov do dôchodkového systému a druhá pre neplátcov (vpodstate len a len študenti alebo ak sa rozhodnú, zahraniční, ale tí potom nemajú nárok na vyplácanie dôchodku zo Slovenska v dôchodkovom veku)

  7. Zároveň povedal, že celá vec bude silne deficitná. Koľko deficitu sa očakáva, nespomenul. Ale povedal, že uvedená vec sa bude kompenzovať dramaticky jednoduchším daňovo-odvodovým systémom a zvýšenou chuťou obyvateľstva pracovať, teda aj vyšším ekonomickým rastom. Presne takto sa dohodli niekedy v 2002-2006 ekonómovia na rovnej dani. Teda šli do reformy s rizikom, že ekonomický rast nebude dostatočný.

  8. Taktiež opakovane vravel, že priame dane bude skôr znižovať a nepriame zvyšovať. pre mňa je to informácia, že asi pôjde aj o zvýšenie mnohých spotrebných daní, teda asi aj na PHM, ale najmä na alkohol, cigarety … Šialené návrhy “progresívnych” (myslím valášek či kí ancikrist), že zdaniť predaje marihuany pokladám za šialenstvo najhoršieho zrna a verím, že propagátori takejto cesty legalizácie drog sú už dnes medzi nami, voličmi minulosťou …
A teraz ešte pár slov k Miklošovi a na hrane. Relácia na hrane vznikla s chalanom z Oravy, jedným z myslím 13 detí. Keď relácia vznikla, mala úroveň, bola obľúbená a myslím si, že každý normálny človek chalanovi prepáčil, že sa sem tam zakoktal (nováčikovská daň) … To, čo vystrája dnes Dibáková, je absolútne dno a Mikloš jej doslova nahral na smeč až tak, že keď v piatich vetách ani neviem koľkokrát vyprával slovo Matovič, vypol som to. Myslím si, ako som si dlho nechcel myslieť, že Mikloš musí mať riadny strach z Matoviča a musí mať sakra maslo na hlave … Viac sa pri ňom zastavovať nebudem … Možno asi len toľko, že bol spolupáchateľom Kaníkovej “dôchodkovej reformy”, z ktorej majú všetci normálni ekonómovia od jej samotného zavedenia hlavy v smútku. Nielen preto, že nesmierne ublížila živnostníkom, ale najmä preto, že klamali vtedy, že vyrieši už vtedy nastupujúci demografický problém. Po nich toto aspoň v najhorších veciach vyriešila Radičová, ktorá neskôr v 2010-2012 krotila aj Mikloša a Mihála v šialenostiach a naopak presadila dodnes jediné dramatické zvýšenie rôznych dávok a zároveň dramaticky znižovala deficit verejných financií … Takže Mikloš by mal dnes taktne mlčať a asi nebyť na výplatnej páske niektorého z oligarchov

57 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd