Hitlerov duch v prezidentskom paláci alebo kto a prečo sa snaží ovládať ľudí?


Čo vo vás tento titulok vyvolal? Zaznelo vo vás „áno, preč s ňou“? Alebo sa vo vás všetko vzbúrilo a zaznelo tam niečo ako „zas nejaká sprostá Sputnikovičova ovca“? Dovoľte mi na úvod povedať, že samotný nadpis tohto článku je strašne nekorektný a v médiách by sa nikdy nemal taký objaviť. Dovoľte mi teraz pomenovať dva spoločenské javy, ktoré sa rozmohli a musíme s nimi bojovať, ináč zničia našu spoločnosť:


1. Šikanovanie/Kyberšikana

2. Psychická manipulácia


1. Šikanovanie/Kyberšikana – šikana je spôsob správania ktorý umožňuje fyzickým a psychickým týraním druhého človeka získať nad ním pocit prevahy, moci, alebo výhody. Šikana využíva urážky, ponižovanie, výsmech a v extrémnych prípadoch aj fyzické násilie. (zdroj: wikipedia.sk) Pod pojmom kyberšikana rozumieme zámerné urážanie, vyhrážky, odhaľovanie intímnych informácií či obťažovanie iných za pomoci moderných komunikačných prostriedkov - trvajúce spravidla dlhší čas. (zdroj: https://cyberhelp.eu/sk/introduction/what_is)Či už sa rozprávame o Matovičovi, Ficovi, Pelegrinim, Čaputovej, Baťovej alebo o černochovi, rómovi, osobe s okuliarmi, fyzicky menej zdatnom človeku, človeku s nejakým psychickým problémom, albo iným hendikepom, ŠIKANOVANIE V NAŠEJ SPOLOČNOSTI NESMIEME TOLEROVAŤ. A obzvlášť v internetovom priestore a v médiách. Médiá a novinári nemajú právo nazývať Matoviča Testovičom, Sputnikovičom, prezidentku princezničkou, ani nikoho iného nijakými inými posmešnými prívlastkami a zneužívať svoje postavenie a neschopnosť obete sa brániť – volá sa to kyberšikna. Je to zneužívanie ich moci a áno, je to v rozpore s kódexom novinárskej etiky.

http://www.ssn.sk/eticky-kodex-novinara/


2. Psychická manipulácia – nenávidíte Matoviča a jeho prívržencov? Nenávidíte Fica? Alebo Čaputovú? A keď máte povedať prečo, napadne vám odpoveď typu – lebo je to blázon, všetko robí zle, ničí všetko, rozkradol všetko, je to testovič, klamár, magor a autor tohto článku je tiež magor lebo ich obhajuje? Ak áno, je dosť možné, že ste podľahli manipulácii. Racionálne myslenie je schopné vyhodnocovať plusy a mínusy, pozitíva a negatíva, nečlení informácie podľa zdroja a predsudkom voči zdroju, ale podľa ich faktickej hodnoty. Áno, aj Fico urobil pár dobrých vecí, dokonca aj Mečiar a aj všetci politici čo skončili na smetisku dejín.


Psychická manipulácia zneužíva mechanizmy v našej psychike aby nás prinútila konať žiadaným spôsobom. Uvediem pár príkladov:


1. Neuvedomelé učenie – ak kŕmite psa pri zvonení, po čase ak začnete zvoniť, začnú sa psovi uvoľňovať sliny. Ak budete prezidentku stále vidieť v bielych pozlátených sieňach paláca za zvuku fanfár, vo vašom podvedomí sa objaví až posvätná úcta, kdekoľvek sa prezidentka objaví a čokoľvek povie. Príklad tu : https://www.youtube.com/watch?v=UXB6L6mxx6U


Naopak ak bude Matovič stále zobrazovaný so symbolmi obmedzení (rúška, odstup, ruky), bude snímaný zdola, v temných nepríjemných priestoroch, vždy keď sa objaví v nás bude prirodzený pocit obmedzenia slobody a ohrozenia čokoľvek povie. Príklad tu : https://www.youtube.com/watch?v=6G7srMeNw0U2. City a emócie – Duševný pochod, ktorý prebieha pri silnom citovom vzrušení je úplne iný ako duševný pochod bez citového prízvuku pri rovnakom podnete. Zároveň, to čo sme vnímali pri silnom citovom vzrušení si zvyčajne budeme pamätať oveľa dlhšie. Vyvolal vo vás názov tohto článku emócie ? Je to jeden zo spôsobov manipulácie. V médiách sa najčastejšie stretneme s hrubými titulkami vyvolávajúcimi emócie, tlak, napätie, potrebu konať. Keď som si otvoril napr. stránku Denníka n, na titulnej stránke bolo 7 hrubých nadpisov týkajúcich sa Matoviča :


· Rado Baťo: Matovičovi neustúpim ani o krok, miesto posielania kytíc manželke by sa ho mali koaliční politici zbaviť

· Overenie dvojhodinovej tlačovky Igora Matoviča: kde zavádzal, prekrúcal či nehovoril celú pravdu

· Newsfilter: Temné sily okolo seba vidí už iba Matovič

· IM sa utopil v nekonečnej ruskej duši (udalosti týždňa)

· Minister financií začal vŕtať do základov štátu

· Sulík: Heger by nemal Matovičovi dovoliť robiť ďalšie opičky (+ podcast a video)

· Baťová, Baťová, Baťová, opakoval Matovič, keď hovoril o Sputniku. Zmluvu o nákupe vakcíny nečítal


Máte Matoviča dosť a už ho nechcete ani vidieť ? Nečudujem sa. Keď toto na nás chrlia média deň čo deň. Dovoľte mi len otázku – je Matovič ozaj tá najdôležitejšia téma na Slovensku? Matovič, Matovič, Matovič opakujú médiá.... A emócií pribúda, vnútorný tlak stúpa... Nedovoľme toto stupňovanie, lebo jedného dňa ten tlak vyvolá skutok.


3. Generalizácia/predsudky – ak pokladáte nejakú skupinu ľudí za zlú, všetkých jej členov za ovce (prípad OĽANO) ,alebo zlodejov (SMER, rómovia), alebo pupušov (Hlas/PS), alebo náboženských fanatikov (skupina okolo Záborskej), zrejme ste sa nechali nachytať vlastnou psychikou a máte voči tejto skupine predsudky. Predsudky bránia racionálnej diskusii a automaticky vo vás diskvalifikujú obsah od tejto skupiny a ľudí patriacich do tejto skupiny. Tento mechanizmus nám pomáha triediť javy a veci do kategórií, ale pri ľuďoch si potrebujeme uvedomovať, že každý človek je iný, má iné motívy, hodnoty, ciele a ku každému potrebujeme pristupovať individuálne, keďže v skutočnosti neexistuje homogénna skupina ľudí, aj keď ich spájajú spoločné črty (napr. farba pleti).


4. Identifikácia s kľúčovou postavou - vytváranie hrdinov z ľudí a ich idealizácia - dochádza k vytesňovaniu faktov ktoré sú v rozpore s dokonalou predstavou hrdinu, otca, matky, vodcu a k jeho glorifikácii. Cvičenie: skúste si raz za čas vymenovať niekoľko chýb a niekoľko zlyhaní Matoviča, Čaputovej, Pellegriniho, Baťovej, Hipša, Bihariovej, Remišovej, Sulíka, Fica,... Ak žiadne nevidíte, nie je to tým, že neexistujú. Zrejme ste len podľahli idealizácii vodcu.

Pomôcka: klamať je zlé, manipulovať je zlé, kradnúť je zlé, ohovárať je zlé, prekračovať kompetencie je zlé, politická zaujatosť prezidentky je zlá, vydieranie je zlé, neodbornosť je zlá, štvanie proti kresťanom, "iným" ľuďom je zlé, ...


5. Identifikácia so skupinou – vytvára sa pocit skupinovej totožnosti reprezentovanej napr. slovom « MY ». Skupina tak preberá spoločné črty a jednotlivci strácajú svoju individualitu, čo zjednodušuje úspešné šírenie akejkoľvek idei alebo postoja. My čo sme proti Matovičovi sme za Baťovú a proti Sputniku. Ak ste náhodou boli za Sputnik a proti Matovičovi, zrejme teraz zažívate konflikt, lebo sa neviete zorientovať kto sú teraz tí zlí. Na sociálnych sieťach je to ešte jednoduchšie – skupiny nás spájajú a oddeľujú od druhých. Cvičenie : skúste sa prihodiť do skupiny tých zlých na FB a pokúste sa ich pochopiť. O čo im ide ? Čo ich trápi a prečo ?

Odporúčam tiež film od Netflixu – Sociálna dilema.


6. Projekcia – je premietanie svojich zvyčajne neuvedomelých ideí, citov alebo sklonov na druhých. Napr. ak má človek sklon k ohováraniu, obviňuje z ohovárania druhých a sám seba tak nevedomky ospravedlňuje – prenáša svoje hriechy, sklony, úmysly na obeť z druhej strany. Takýto obetný baránok akým boli napríklad Židia pre nacistov, má nesmierny význam pre propagandu a spoločnosť, pretože absorbuje všetko jej zlo, pocit viny, umožňuje vydržať konflikt svedomia a jednotlivcovi alebo skupine ľudí umožňuje páchať zlo voči spoločnému nepriateľovi bez obavy z morálneho zrútenia. Ak si myslíte, že viete kto je zodpovedný za všetko zlo na Slovensku, aj Hitler to vedel. Zrejme ste ale podľahli propagande.7. Sugescia – pri sugescii sa prijímajú cudzie myšlienky a postoje za vlastné bez primeraného logického dôvodu a vecných dôkazov. Sugesciou sa obchádza rozumová kontrola a prijímajú sa už hotové závery. Jednou z metód je využívanie prestíže odborníkov, hrdinov, alebo prestíže väčšiny. Napr. rovnaká prednáška zahraničného hosťa bude mať oveľa väčší vplyv ako rovnaká prednáška miestneho dedinčana. Jedinec tak mení svoje stanovisko pod psychologickým tlakom prestíže. Stretli ste sa už s tým, že niečo tvrdia odborníci ? Alebo váš obľúbený vodca strany? A pokladáte to za vec o ktorej sa nediskutuje ? Asi ste podľahli sugescii. Pravda je niekedy taká, že koľko odborníkov, toľko názorov a objektívna pravda sa formuje v diskusii o faktoch....


Ak niekde narážate na tieto metódy skúste prosím oddeliť metódu od toho, či sú to tí dobrí alebo tí zlí, ktorí ju používajú. Manipulovanie a šikanovanie nie sú len neutrálne nástroje. Sú to metódy, ktoré potláčajú slobodu človeka, slobodu slova, degradujú hodnotu človeka a ich používanie v médiách alebo verejnom priestore je zlé, či už to robí prezidentka, alebo premiér alebo vodca opozície. A je potrebné tieto metódy odhaľovať a ostro kritizovať. Nie každý ich dokáže prekuknúť.

PS: Ináč nečudujete sa niekedy, odkiaľ to tie deti s tou šikanou majú?
938 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd