• Be3ee

Kartografi oficiálne uznali a na mapu sveta pridali Južný oceán. Teraz ich je na planéte päť.V roku 1915 vedci spoznali Atlantický, Tichý, Indický a Severný ľadový oceán. Odteraz sa s Južným oceánom bude zaobchádzať rovnako ako s ostatnými 4 a s deťmi ho bude študovať rovnako ako s ostatnými oceánmi.


Rozhodla o tom spoločnosť National Geographic Society, píše National Geographic .


„Južný oceán bol vedcami dlho uznávaný, ale pretože nikdy neexistovala medzinárodná dohoda, nikdy sme ju oficiálne neuznali,“ uviedol geograf Alex Tate z organizácie National Geographic Society.

Výbor pre kartografickú politiku National Geographic Society sa touto otázkou zaoberal mnoho rokov a sledoval, ako vedci a tlač čoraz viac používajú výraz Južný oceán.


Poznámka: Väčšina vôd obklopujúcich Antarktídu až do 60 stupňov južnej šírky, s výnimkou Drakovho prielivu a Škótskeho mora, tvorí nedávno uznaný Južný oceán. Severnú hranicu Južného oceánu určujú západné vetry. Vedci odhadujú, že prúd sa formoval asi pred 34 miliónmi rokov, keď sa Antarktída oddelila od Južnej Ameriky. Tok západných vetrov, chrániaci chladné južné vody, pomáha udržiavať chlad Antarktídy a ekologickú izoláciu južného oceánu. Osamotne tam žijú tisíce druhov.


zdroj: TCH

#geografia

24 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd