Komu ide o ľudí? Len nie strane Za ľudí...


Máme opäť strašný problém. Igor Matovič sa rozhodol urobiť niečo pre ľudí a nevymyslela to Remišová ani Sulík. Pripravte sa na vlnu vydierania, ponižovania, urážania, kritiky, klamstiev,.... Im totiž nejde o ľudí, ale o preferencie. A samozrejme PS, ako aj združení sociálni demokrati Slovenska (rozumej hlasosmer) si nenechajú ujsť šancu kopnúť si. O čo ide?


DPH 25% a podpora rodín. Ale pekne poporiadku.


Všetci dobre vieme, že rozpočet SR je dlhodobo v strate. Rok čo rok. Všetci vieme, že v zdravotníctve, sociálnej poisťovni, školstve, ... chýbajú milióny, ktoré minulé vlády nechali zmiznúť v daňových rajoch a schránkových firmách. Kým sa pri rýchlosti našich OČTK k týmto peniazom dostaneme, jedna generácia vymrie. Takže základná otázka znie, kde zobrať peniaze tak, aby sa nikto nesťažoval a zaplátať diery ktoré sú v rozpočte roky rokúce a navyše kde vziať peniaze na podporu rodín, ktorú doteraz nikto neplatil. Samozrejme najjednoduchšie je nechať to na obdobie mesiac pred voľbami a potom to s veľkou pompou odhlasovať v parlamente, bez zabezpečenia reálneho krytia v rozpočte. No a čo, že to bude drahé, veď oni na to budú hľadať peniaze. Alebo si na to požičať "na smeráka". Smer zdvihol za 12 rokov verejný dlh na dvojnásobok, tak ho zdvojnásobíme ešte raz. Však čo....


Zodpovedná vláda musí zabezpečiť prevádzkové príjmy na prevádzkové výdavky a najväčším príjmom štátu sú .... Dane! Za mesiac sa na daniach vyberie cca 1,2 miliardy Eur. Z toho DPH tvorí cca 560 mil. Eur, čiže skoro polovicu. Ďalej nasleduje daň ktorú platíme my všetci zo svojich miezd - cca 260 mil. Eur, daň z príjmov firiem 200 mil. Eur, daň "za benzín" cca 100 mil. Eur a kopec malých daní, ktoré nemajú významný dopad na rozpočet. Otázka do publika... Čo treba zvýšiť, ak potrebujeme spravodlivo rozdeliť daň medzi všetkých a vykryť veľké diery v rozpočte ? Prídavky na deti poberá aktuálne 659 356 prijímateľov (pre lepšie pochopenie dodávam, že to je cca 1,2 mil. rodičov a spolu s deťmi cca 2 mil. ľudí ktorí z týchto prídavkov majú osoh). Ak by sme chceli vyplatiť navyše každému dieťaťu 100 Eur, potrebujeme mesačne cca 70 mil. Eur. Sú len dve možnosti - zvýšiť odvody do sociálnej poisťovne - čo bude mať dopad len na pracujúcich ľudí, alebo zvýšiť niektorú daň. A pochopte prosím, že ak nechceme zaťažiť už aj tak ťažko skúšaných zamestnancov, dostať 70 mil. mesačne od firiem by bola ich likvidácia. (dane by im stúpli o tretinu). Takže zostáva DPH.


Na koho bude mať toto zvýšenie najväčší dopad? Na firmy ktoré produkujú najväčšiu pridanú hodnotu (to znamená lacno nakúpia suroviny a draho predajú produkt alebo službu) . Bežná rodina dáva momentálne cca 1/3 príjmu (ak nie viac) na splátky úverov, polovicu príjmu (cca 400 eur a viac) na stravu, lieky a základné potreby. Základné potreby ako potraviny majú zníženú sadzbu DPH na 10%, takže týchto výdavkov sa to dotkne minimálne (len ak sa rozhodne výrobca pečiva premietnuť rast dph na vstupe do ceny rožkov, to ale nebude určite o 5 % z ceny rožku). Zostatok peňazí rodín ide na služby, energie, .... Prosím pochopme, že zvýšenie DPH sa v prvom rade bude vzťahovať na túto časť výdavkov rodín a to o cca 5% mesačne. Čiže ak je to cca 300 Eur, budete mesačne platiť o 15 Eur viac. Ak dostanete vyšší bonus alebo prídavok na jedno dieťa o 100 Eur, budete (a s vami cca ďalšie 2 milióny ľudí) v zisku 85 Eur ak máte jedno dieťa a zaplatia to najmä drahé služby a tovary, ktoré rodiny kupujú minimálne. Mne to znie celkom férovo. A čo vám?A teraz prichádza na rad výpalnícke komando od Sulíka a Remišovej, prípadne naši sociálny demokrati, ktorých luxusné tovary a služby by sa takto výraznejšie zdražili. Budú kričať, že treba podporiť gastro prevádzky, podniky, pestovateľov trávy,... Pravda je, že ak nepodporíme rodiny, nebude mať kto platiť dôchodky o 20 rokov, homosexuálne páry si nebudú mať kde zohnať deti do svojich "rodín" (ak si odmyslíme nájomné maternice a darcov spermií),... Chápte, že máme problém. Gastro prevádzky bolo potrebné podporiť pred 6 mesiacmi, teraz už netreba. Inovatívne podniky budú podporené z eurofondov. Kto ale podporí rodiny? Z akého bežného príjmu?


Nedajte sa preto oklamať. DPH musí ísť hore a podpora zodpovedných rodín musí výrazne stúpnuť. Určite ste už počuli o 200 Eur prídavku na jedno dieťa. Nie je to ilúzia, treba na to len nájsť zdroje. A DPH je najspravodlivejšia (samozrejme ak sa nevráti k moci hlasosmer a ich DPH mafia).


Držme si palce a nedajme sa oklamať darebákom.287 views1 comment

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd