Obavu ešte zvýšila neochvejná podpora:

zdroj: TSN
Ako svetoví lídri reagovali na hrozbu ruskej invázie na Ukrajinu


Na hraniciach s Ukrajinou sa zhromaždilo asi 4 000 ruských príslušníkov armády, informoval denník The New York Times. Podľa hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Ruslana Khomchaka počet ruských vojsk na okupovanom Kryme vzrástol na 32 000. V ORDLO bolo nasadených 14 nepriateľských bojových brigád, plukov a podporných jednotiek v počte asi 28 000 osôb.


O čom rozmýšľajú v Rusku - rachotenie zbraní  alebo skutočná príprava na inváziu? Táto otázka nadchla medzinárodné spoločenstvo.


Krajiny Európskej únie, USA, Veľká Británia a krajiny NATO už Ukrajine vyjadrili podporu.


USA 

Americké médiá informovali, že USA  priviedli svoje jednotky v Európe k maximálnej pohotovosti kvôli eskalácii na Donbase.


Zároveň sa konečne uskutočnil prvý telefonický rozhovor medzi Bidenom a Zelenským. Mimochodom, z iniciatívy šéfa Bieleho domu. Nemožno poprieť, že vojenská aktivita Washingtonu blízko ukrajinských hraníc a zhoršenie situácie na Donbase viedli Washington k prelomeniu pauzy.


Prezident Biden ubezpečil Volodymyra Zelenského, že Ukrajina nikdy nezostane sama proti ruskej agresii.


„Prezident Biden opätovne potvrdil neochvejnú podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny tvárou v tvár prebiehajúcej agresii Ruska na Donbase a na Kryme,“ uvádza sa vo vyhlásení amerického veľvyslanectva na Ukrajine. 


Okrem toho šéf Pentagónu Lloyd Austin vyjadril podporu Ukrajine v rozhovore s ministrom obrany Andriyom Taranom.


"Americký minister obrany Austin opätovne potvrdil svoju neochvejnú podporu suverenite, územnej celistvosti a euroatlantickým ašpiráciám Ukrajiny. Odsúdil nedávnu eskaláciu agresívnych a provokatívnych akcií Ruska na východe Ukrajiny a vyjadril sústrasť ministrovi Taranovi v súvislosti so smrťou štyroch ukrajinských príslušníkov armády." „ 


Predseda Zboru náčelníkov štábov USA generál Mark Millie hovoril s  náčelníkmi štábu ruskej a ukrajinskej armády.


„Mark Millie vyjadril sústrasť nad tragickou smrťou štyroch ukrajinských vojakov neďaleko mesta Shumy a znovu potvrdil svoju neochvejnú podporu ukrajinskej zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti v medzinárodne uznaných hraniciach tvárou v tvár agresii,“ uviedol vo vyhlásení hlavný štáb UAF.


Americký minister zahraničia Anthony Blinken taktiež kritizoval Rusko a ubezpečil, že Washington pozorne sleduje kroky Kremľa.


„Je dôležité podporovať vládu zákona a ekonomické reformy s cieľom posilniť demokratické inštitúcie Ukrajiny a jej euroatlantickú integráciu,“ uviedol štátny tajomník.


Taktiež vyšlo najavo, že USA rokovali so svojimi spojencami v NATO o eskalácii ruskej agresie na Donbase .


Napriek ruskej hrozbe sa americkí partneri neunavujú zdôrazňovať dôležitosť boja proti korupcii na Ukrajine pre ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi krajinami.


Spojene kralovstvo

Londýn je vážne znepokojený pohybom ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou a na okupovanom Kryme. V rozhovore s Volodymyrom Zelenským predseda vlády Borys Johnson vyhlásil,  že podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.


"Predseda vlády opätovne potvrdil našu trvalú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny. Tvárou v tvár tejto destabilizačnej aktivite vyjadril solidaritu s vládou prezidenta Zelenského a ocenil prístup Ukrajiny k situácii," uviedla britská vláda vo svojom vyhlásení. 


Ukrajinská hlava štátu zase vyzvala Britániu, aby zvýšila sankčný tlak na Rusko. 


Európska únia

Francúzsko a Nemecko uviedli, že monitorujú pohyb ruských jednotiek na hraniciach. V Paríži dokonca uviedli, že rokovania „Normandského kvarteta“ sa môžu v najbližších týždňoch zintenzívniť.  


"Nemyslím si, že dôjde k eskalácii situácie (na Donbase), ale zostávame ostražití. Dúfame, že diskusie v normandskom formáte budú môcť v nasledujúcich týždňoch pokračovať," uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Clement Bonn.


Zatiaľ čo sú Francúzi zaneprázdnení svojimi vlastnými záležitosťami - krajina vyhlásila národnú uzávierku kvôli zhoršujúcej sa situácii s koronavírusmi. Francúzsko zatiaľ nie je na Ukrajinu.


Nemecký minister zahraničia Gaiko Maas ubezpečil, že Berlín monitoruje situáciu na hraniciach medzi Ukrajinou a Ruskom, a vyzval strany na eskaláciu.


"Pozorne sledujeme situáciu na hraniciach medzi Ukrajinou a Ruskom. Súhlasíme s Ukrajinou, že deeskalácia je teraz rozhodujúca, aby nedošlo k ohrozeniu prímeria," uviedol nemecký minister.


Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová dokonca rokovali s Vladimirom Putinom. Vyzvali Rusko, aby sa zaviazalo stabilizovať prímerie na Donbase. 


„Zdôraznilo sa, že Rusko sa musí pevne zaviazať, že stabilizuje prímerie na Ukrajine a vypracuje východiská z krízy v súlade s minskými dohodami,“ uvádza sa vo vyhlásení rezidencie francúzskeho prezidenta.


Merkelová a Macron však na rokovania nepozvali Volodymyra Zelenského, čo vyvolalo pobúrenie domáceho ministerstva zahraničia. 


„Naše stanovisko nie je o Ukrajine bez Ukrajiny,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko.


V Bundestagu už frakcia Merkelová vydala vyhlásenie kritizujúce ruskú agresiu s tým, že Putin je zodpovedný za ďalšie úplné vykonávanie minských dohôd.


"Zvýšenie počtu správ a náznakov významného presunu ruských jednotiek na severnú a východnú hranicu Ukrajiny je mimoriadne alarmujúce. Rusko týmito opatreniami poskytuje ďalšiu podporu separatistom na Donbase v prípade nedodržiavania minských dohôd." , “uvádza sa vo vyhlásení.


Šéf európskej diplomacie Josep Borrel ubezpečil svojho ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu o jeho plnej podpore.


„EÚ je s vami“ - zdôraznil šéf diplomacie EÚ.


29. marca, tri dni po zabití štyroch ukrajinských bojovníkov na Donbase, navštívil Kyjev litovský prezident  Gitanas Nauseda . Uviedol, že pokiaľ Rusko použije na východe Ukrajiny agresiu, je nezodpovedné hovoriť o obnovení vzťahov medzi Európskou úniou a Moskvou. Nauseda tiež verí, že ruského prezidenta Vladimira Putina možno označiť za vraha. 


"Ľudia zomierajú, je to najhoršie. A je to hlavne kvôli agresívnym akciám Ruska. Preto by bolo nezodpovedné hovoriť o nejakom obnovení vzťahov za takýchto podmienok," uviedol litovský prezident. 


Nausedova návšteva vzbudila záujem politológov. Mnoho odborníkov sa domnieva, že litovský prezident v EÚ dostal úlohu takzvaného „kurátora Ukrajiny“, za ktorého bol kedysi považovaný bývalý poľský prezident Alexander Kwasniewski. Preto je pre Kyjev dôležitý ostrý postoj Nausedy k Rusku.


NATO

Severoatlantická aliancia vydala jasné signály na podporu Kyjeva. Medzi Volodymyrom Zelenským a generálnym tajomníkom Jensom Stoltenbergom prebehol telefonický rozhovor , kde účastníci rozhovoru venovali osobitnú pozornosť bezpečnosti v čiernomorskom regióne.


"Vyzval som prezidenta Zelenského, aby vyjadril vážne znepokojenie nad ruskými vojenskými aktivitami na Ukrajine a v jej okolí, porušovaním prímeria. NATO dôrazne podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Naďalej sme oddaní nášmu úzkemu partnerstvu," uviedol generálny tajomník.


Ukrajinský prezident zdôraznil, že vstup do NATO by mohol zastaviť vojnu na Donbase a stať sa signálom pre Rusko.


Velenie NATO v ukrajinčine okrem toho uviedlo úlohu Ukrajiny ako partnera Aliancie. 


„Ukrajina je cenným partnerom Aliancie ako jeden z našich šiestich rozšírených partnerov,“ uvádza sa vo vyhlásení.


Hovorca NATO v komentári pre nemecké noviny  WELT  varoval Rusko pred ďalšou eskaláciou na Ukrajine.


"NATO bude naďalej podporovať suverenitu Ukrajiny. Pozorne sledujeme situáciu (na ukrajinsko-ruskej hranici - pozn. Red.)," Uviedol.


Bývalý veliteľ amerických jednotiek v Európe zasa pomenoval hlavné znaky toho, že by Ukrajina mala očakávať útok Ruska. Vojenskí analytici vypočítali, že najpravdepodobnejším časom invázie je cvičenie Ruský západ 2021.


Kanada

So Zelenským dnes hovoril kanadský premiér Justin Trudeau . Ubezpečil Kyjev o svojej podpore, zatiaľ čo ukrajinský prezident požiadal o pomoc pri získaní MAP v NATO. 


"Ďakujem za výzvu, Volodymyr. Vždy je dobré pracovať na budovaní silného partnerstva medzi našimi dvoma krajinami. Vedzte, že podpora Kanady pre suverenitu, bezpečnosť a územnú celistvosť Ukrajiny nikdy nebude otrasená," napísal kanadský premiér na twitteri .


Predtým však minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba o zhoršení stavu na Donbase už rokoval so svojím kanadským kolegom Markom Garnom .


Gruzínsko

Gruzínsky minister zahraničia David Zalkaliani diskutoval o problémoch okupácie so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom. Ako viete, časti Gruzínska okupujú aj ruské jednotky. Pod nepriamou kontrolou Kremľa sú samozvané Abcházsko a Južné Osetsko, ktorých nezávislosť Ukrajina neuznáva.


"David Zalkaliani vyjadril znepokojenie nad pokusmi Ruskej federácie o zhoršenie situácie na Ukrajine. Prví diplomati oboch krajín si zároveň vymenili informácie o situácii v Gruzínsku a na Ukrajine na pozadí súčasnej okupácie," uviedol gruzínsky minister zahraničných vecí. Uviedlo ministerstvo.


Zalkaliani tiež zdôraznil pripravenosť svojej krajiny pripojiť sa k medzinárodnej podpore Ukrajiny v rôznych formátoch, aby odradil ruskú agresiu.


Holandsko

Minister zahraničných vecí Stef Blok ubezpečil ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu o jeho podpore.


„Ukrajina nie je sama,“ ubezpečil holandský minister.


Slovensko

V rozhovore s Dmytrom Kulebom slovenský minister zahraničia Ivan Korchok „ubezpečil o bezpodmienečnej podpore novovytvorenej slovenskej vlády pre suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny na pozadí destabilizujúcich akcií Ruska“.


Ivan Korchok tiež vyjadril pripravenosť svojej krajiny zapojiť sa do práce krymskej platformy.


Reakcia Ruska

Agresívna krajina, samozrejme, odmieta akékoľvek obvinenia. V reakcii na Zelenského vyhlásenie o nutnosti vstupu do NATO však Kremeľ okamžite začal hroziť eskaláciou na Donbase.


„Z nášho pohľadu to ešte viac zhorší situáciu,“ uviedol Putinov hovorca.


Ruské ministerstvo obrany následne informovalo, že ruské ozbrojené sily začali s testom bojovej pripravenosti, cvičenia sa budú konať vo všetkých vojenských obvodoch. Takéto vyhlásenie iba dodáva olej do ohňa - nikto nevie, čo môže od Kremľa čakať ďalej.

35 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd