Problém US Steel Košice a vôbec východu a "Sulík"

Updated: May 14


Priatelia, "besný pes baskervilský" Sulík zasa perlí …


  1. Vykladá, že fiľo potrebuje prachy na kartónovací stroj, pričom priamo priznal, že dopyt po kartóne kontinuálne rastie, takže o čom sa vlastne bavíme? Na čo dotácie? Je príčetný?

  2. Vykrikuje na adresu Igora Matoviča, že do Pittsburgu šiel na dovolenku. Takže fajn. USS v Košiciach je dlhodobo v probléme. Kde je problém? Nuž najmä tam, že USS si vyrába a ešte aj pre okolie elektrinu vo vlastnej réžii. Kotle sú zastaralé a nejaké investície do nich to nezvrátia, takže podľa eú nariadení fabrika už skôr skôr ako neskôr bude musieť zavrieť výrobu. Pokiaľ by fabrika uvedenú elektráreň zastavila, nemala by elektrinu pre vlastnú potrebu a aj ostatné oblasti na východe by trpeli. Problém je totiž v tom, že prenosová sústava 440kV nevie udržať pri vyšších prenášaných spotrebách napätie v systéme. kto trochu vie niečo o fyzike, vie, že to je fatálny problém. A keďže Slovensko má až na drobnosti všetky významné zdroje na západe krajiny, jediné riešenie je postaviť elektráreň na východe. Mám taký pocit, že sa vraví minimálne o 500MW zdroji, aby sa udržalo napätie. Toto sú všeobecne známe fakty, ktoré sú medzi energetikmi notoricky známe desaťročia, vypuklejšími sa stali od momentu, keď sa Slovensko dostalo do EÚ. Ďalším faktom je aj to, že pokiaľ sa tam nepostaví takýto zdroj, nebude možné na východe nejako masívne stavať veľké výrobné závody. No a späť k USS. Ak nebude takýto zdroj postavený, a EÚ zastaví elektráreň v USS, nebude možné prevádzkovať vlastne nič. Najcennejšia tam je valcovňa, oceliarne. Železiarne nie sú tak cenné, ukrajinci, keď uvažovali odkúpiť toto od USS, chceli nosiť z vlastných železiarní a oceliarní bramy a valcovať ich v Šaci. Zjavne ich zastavil tento problém, podobne aj toho pána zo Slovenska, čo vlastní Veselí aj TŽ. Proste, za tohto stavu je firma nepredajná, dubiózna, lebo valcovne nebudú mať elektrinu, a tej potrebujú požehnane (ja som v Podbrezovej automatizoval jednu pec a vedľa bol tzv “elongátor” s motorom o príkone 3MW, ani si neviem predstaviť celkový inštalovaný elektrický príkon košických valcovní).
Takže miesto, aby baskervil Sulík pracoval na poľudštení východného Slovenska a postavení, urýchlenom postavení elektrárne, ktorú mal už dávno postaviť fico, miesto toho drísta nezmysly. Má toto indivíduum, čo nevie nič iné, len šňupať a pichať si, nejaké právo obsmŕdať vo vláde?


Podobne ako páni z VW v lete zjavne aj páni z USS nechcú o tomto narkomanskom a primitívnom indivíduu nič počuť. Zjavne, lebo tu sa nejadná o piškvorky, tu sa jedná o fakt vážne veci, a tam sú potrební normálni a slušní ľudia.


Na záver ešte raz a pomaly súdruhovi baskervilovi. Ak padne USS v Šaci, elektráreň na východe bude nutné postaviť tak či tak, ak sa má nejako východ rozvíjať. Ale aby sa zachránila výroba v Šaci, treba postaviť elektráreň (neviem ešte čo všetko ďalšie, ale pre valcovanie by to malo stačiť myslím). Túto elektráreň nikto na svete nepostaví sám, bez spolupráce so štátom. Myslím si, že s talianmi máme dosť “blahé” skúsenosti, aby sa tak nerobilo znovu. Takže, asi by bolo dobré postaviť zdroj čo najrýchlejšie (myslím si, že aj EÚ by pozhovela na dobu výstavby, aj američania by vydržali, len musia vidieť normálny prístup slovenskej vlády) a tak zachrániť výrobu v USS a zároveň urobiť východ Slovenska prijateľný pre investorov veľkých investícií. Niekedy sa tomu vraví “zabiť dve muchy jednou ranou” …


PS. nemám žiadne, ale žiadne väzby na východné Slovensko. Je mi len ľúto tamojších ľudí, ako sú neustále prefackávaní kadejakými besnými baskervilmi, mnohokrát aj pôvodom z ich kraja ...


#politika

1,926 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd