Prvýkrát za 311 rokov“: pôvodnú ústavu Pylypa Orlyka prinesie na Ukrajinu 30. výročie nezávislosti

Ústava Pylypa Orlyka nebude jediným švédskym exponátom - Mestská knižnica v Linkopingu súhlasila s poskytnutím hejtmanského palcátu, ktorý podľa legendy patril Pylypovi Orlykovi po hejtmanovi Ivanovi Mazepovi. Pôvodná ústava Pylypa Orlyka (1710) bude prinesená zo Švédska na Ukrajinu na dočasnú výstavu pri príležitosti 30. výročia nezávislosti. Ukrajinu na Ukrajinu. Prítomnosť pôvodnej ústavy v nezávislom štáte je ďalším krokom." pri obnove našej historickej dlhovekosti z čias Rusi, Kozáckeho štátu, Ukrajinskej ľudovej republiky až dodnes, “uviedol.


Kuleba dodal, že rokovania so Švédskom, kde sa nachádza pôvodný text, o tejto otázke „boli mimoriadne ťažké“. V mene prezidenta Volodymyra Zelenského požiadalo ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny Švédsko, aby v rámci osláv 30. výročia nezávislosti prepožičalo pôvodnú latinskú verziu ústavy Pylypa Orlyka (1710) na dočasné vystavenie na Ukrajine.


"Boli to ťažké rokovania, dostali sme kópiu, ale chceli sme iba originál, ktorý na Ukrajine nikdy nebol. A preto som osobitne vďačný Švédsku za prejavenie skutočnej solidarity s Ukrajinou a vzájomnej pripravenosti ďalej rozvíjať tisícročné väzby medzi našimi národmi, “uviedol a zdôraznil šéf ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.


Pripomenieme, že 20. mája počas tlačovej konferencie v nadväznosti na výsledky dvojročného prezidentovania Vladimíra Zelenského, Zelenský predstavil oficiálny symbol 30. výročia nezávislosti Ukrajiny a priblížil, ako bude tento rok Ukrajina oslavovať sviatok.


zdroj:TCN #ukrajina

18 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd