Rusko zvyšuje svoju aktivitu okolo Ukrajiny!!!Mason Clark


Prebiehajúce správy o zvýšenom pohybe ruských vojsk na ukrajinských hraniciach a porušovaní prímeria z júla 2020 pritiahli veľkú pozornosť a poplach, ale pravdepodobne nepredpokladajú bezprostrednú ruskú vojenskú akciu proti Ukrajine.


Čo zatiaľ vieme:

 • Denník New York Times 31. marca informoval, že európske velenie amerických ozbrojených síl (EUCOM) zvýšilo svoje strážne služby na najvyššiu úroveň za posledný marcový týždeň 2021. Hovorca Pentagónu uviedol, že EUCOM „monitoruje situáciu“.

 • Ruskí zástupcovia na východe Ukrajiny vystupňovali útoky na ukrajinské pozície počas celého marca 2021. Rusko ani Ukrajina formálne nezrušili pretrvávajúce prímerie z júla 2020 na Donbase a monitory prímeria zostávajú v platnosti, Rusko však odmietlo ponuku Ukrajiny vydať spoločné opätovné potvrdenie prímeria. 31. marca

 • Vyhlásenia USA a Ukrajiny o rozsahu nasadenia ruských síl sa značne líšia. Americký úradník pre New York Times uviedol, že Rusko nedávno nasadilo k ukrajinským hraniciam ďalších 4 000 vojakov. Ukrajinský hlavný veliteľ Ruslan Komchak 30. marca tvrdil, že Rusko rozmiestňuje k hraniciam Ukrajiny nad 28 v súčasnosti nasadených BTG ďalších 25 taktických skupín práporu (BTG), ktoré by pozostávali z podstatne viac ako 4 000 vojakov. časový rámec pre tieto plánované nasadenia.

 • Predseda Náčelníkov štábov USA Mark Milley zvolal 31. marca svojich ukrajinských a ruských kolegov, aby rokovali o ruskom nasadení. [6]

 • Minister obrany Lloyd Austin hovoril so svojím ukrajinským náprotivkom 1. apríla

 • Ukrajina 1. apríla vyzvala NATO, aby zorganizovalo spoločné vojenské cvičenia a letecké hliadky s cieľom „stabilizovať situáciu“ 1. apríla. NATO zatiaľ nereagovalo.

Niekoľko nezávislých zdrojov informovalo o videách z ruských jednotiek nasadených na Ukrajinu od 30. marca do 1. apríla, vrátane:

 • 56 th Air Assault Brigade nasadený na Kryme 30. marca po oznámení ruského ministra obrany Šojgu 25. marca, že brigáda bude trvalo presunoch na Kryme do konca roka 2021.

 • Neidentifikovaná ruská ženijná jednotka bola 30. marca spozorovaná 25 kilometrov východne od Luhansku na Ukrajine.

 • Neidentifikovaný delostrelecká jednotka, ktorá by mohla byť súčasťou 56 -tého vzduchový útok brigády, nasadené na Krym priečkou 31. marca

 • Ruský logistický konvoj sa 31. marca presunul z Rostova na východnú Ukrajinu .

 • Ruské nákladné vozidlá boli 1. apríla videné prechádzať okupovaným ukrajinským Luhanskom.

Kremeľ tvrdí, že všetky prebiehajúce vojenské nasadenia sú súčasťou vopred plánovanej kontroly pripravenosti.

Ruský južný vojenský okruh (JVO) vykonáva každoročnú kontrolu pripravenosti od 29. marca do konca apríla, vrátane viac ako 50 cvičných cvičení cez južné Rusko a okupovaný Krym. Ruské ministerstvo obrany neohlasuje jednotlivo jednotlivé cvičenia, ktoré sú prevažne na úrovni roty a práporu. JVO hraničí s východnou Ukrajinou a je zodpovedná za velenie a riadenie ruských zástupných síl na Donbase. Putinov hovorca Dmitrij Peskov a hovorca JVO Vadim Astafiev tvrdili, že všetky súčasné ruské hnutia sú súčasťou prebiehajúcej kontroly pripravenosti 1. apríla. JVO koná každoročné kontroly pripravenosti každý rok v apríli. Z dostupných informácií však nie je jasné, aké sú ruské nasadenia a ktoré nie sú súčasťou naplánovaných cvičení. Nasadenie 56 th Air Assault Brigade nie je pravdepodobné, že súčasťou bežnej kontrole pripravenosti danej mod Toto oznámenie, že je neustále v pohybe na Kryme.


Účel týchto ruských nasadení, ktoré pútajú pozornosť, je nejasný.

Väčšina západných správ a analýz ruského nasadenia neidentifikuje pravdepodobný ruský postup, ktorý by podporili. Mnohí rámcujú ruské aktivity ako test Bidenovej administratívy. Cieľom hnutí Kremľa môže byť podpora jedného z niekoľkých možných postupov.


Najpravdepodobnejším cieľom týchto aktivít je prinútiť ukrajinského prezidenta Zelenského k ústupkom v prebiehajúcom mierovom procese.

Kremeľ bežne stupňuje svoju agresiu na východe Ukrajiny, aby vyvíjal tlak na Ukrajinu počas rokovaní. Ruské nasadenie by malo doplniť Putinovu diskusiu s francúzskym prezidentom Macronom a nemeckou kancelárkou Merkelovou 30. marca, ktorú Kremeľ využil na to, aby naznačil, že Rusko môže pokračovať v ukrajinskom mierovom procese bez ukrajinskej účasti. Vláda prezidenta Zelenského sa naďalej zameriava na rokovania napriek pokračujúcej ruskej agresii. Zelenský vydal 1. apríla vyhlásenie, v ktorom odsúdil ruské hrozby, vyzval na ďalšie rokovania o prímerí a opätovne potvrdil svoj záväzok „vyjednať prímerie ako najrýchlejší taktický krok“. Kremeľ sa pravdepodobne snaží zastrašiť Zelenského na nepriaznivých rokovaniach, ktoré využijú jeho uvedenú túžbu dosiahnuť urovnanie a získať ústupky, ako je priame uznanie ruských splnomocnencov alebo obnovenie dodávok vody na okupovaný Krym.


Kremeľ môže mať v úmysle vytvoriť zámienku na rozmiestnenie „mierových síl“ na Donbase vytvorením dojmu ukrajinskej provokácie.

Kremeľ sa falošne chápe ako neutrálna strana v konflikte na Donbase a predtým navrhol vytvorenie údajne neutrálnych mierových síl, ktoré by potenciálne mohli zahŕňať aj bieloruské sily. ISW predtým hodnotila, že Kremeľ uskutočnil dezinformačnú kampaň, v ktorej tvrdí, že Ukrajina od začiatku marca začne ofenzívu proti ruským splnomocnencom na východe Ukrajiny. Cieľom ruských nasadení môže byť vyprovokovanie ukrajinských síl k útoku na ruských splnomocnencov v rozpore s dohodami o prímerí alebo stanovenie podmienok, za ktorých je možné ľahšie obviniť Kyjev z falošného útoku ich zástupcov. Kremeľ by potom mohol zneužiť ukrajinskú „agresiu“ a vyzvať na nasadenie mierových síl zahŕňajúcich ruské alebo bieloruské jednotky. Mierové sily podporované Kremeľom na Donbase by legitimizovali želané kremelské zloženie Ruska ako neutrálneho arbitra v ukrajinskom občianskom konflikte a poskytlo by Rusku trvalú páku vplyvu proti Ukrajine.


Je možné, že pohyby ruských síl budú odvádzať pozornosť od inej snahy Kremľa, napríklad od pokračujúceho vojenského tlaku v Bielorusku.

Rozmiestnenie síl Kremľa na Kryme a na východných hraniciach Ukrajiny - a západné reakcie na ne - pritiahli veľkú pozornosť vo vláde USA, v bežných médiách a v analytickej komunite. Cieľom ruských cvičení zameraných na Ukrajinu je upriamiť pozornosť USA alebo politický kapitál na reakciu od iných snáh Kremľa. Kremeľ rýchlo napreduje vo svojej prebiehajúcej kampani na integráciu bieloruskej armády do štruktúr ovládaných Kremľom, vrátane zriadenia nového spoločného výcvikového strediska a nasadenia ďalších ruských síl do kaliningradskej exklávy s cieľom ohroziť východné krídlo NATO. Kremeľ by sa mohol navyše snažiť odvrátiť pozornosť od stupňujúcich sa represívnych opatrení vo vnútri Ruska alebo od iného medzinárodného úsilia. Počas týchto akcií priťahujúcich pozornosť neďaleko Ukrajiny by mali analytici pozorne sledovať ďalšie aspekty škodlivých globálnych kampaní Kremľa.


Je nepravdepodobné, že by sa Rusko v súčasnosti pripravovalo na veľkú alebo lokalizovanú ofenzívu proti Ukrajine.

Large-scale Russian force deployments, a logistical buildup, and a likely NATO response would be indicators of looming large-scale offensive operations against Ukraine. Russia’s frontline conventional units have not deployed at the brigade level or above during ongoing readiness checks in the JVO. Russia’s Western Military District (WMD) has likewise not mobilized key regiments and divisions that would likely be necessary to support an offensive against Ukraine. ISW has not observed or captured reports of the buildup of logistical supplies—including fuel, ammunition, and medical supplies—which would be necessary to support a major offensive. The United States, Ukraine, and NATO would almost certainly observe the preparations for a major offensive and issue far more strident statements than they have so far made.


Ruské nasadenie nenaznačuje ani prípravu na bezprostrednú, viac lokalizovanú konvenčnú eskaláciu. Keby mal Putin v úmysle uskutočniť náhlu operáciu - napríklad prekvapivý letecký útok na zabezpečenie krymského prieplavu alebo mechanizovaná ofenzíva s použitím síl trvale umiestnených na ukrajinských hraniciach -, ruská armáda by otvorene telegrafovala prebiehajúce nasadenia. Kremeľ navyše nestanovil podmienky v informačnom priestore pre veľké operácie. Ruská kampaň na opätovné získanie dominantného vplyvu nad Ukrajinou sa sústreďuje na informačný priestor a Kremeľ neprijal rétorické kroky na ospravedlnenie veľkej ofenzívy.Pokračujúca dezinformačná kampaň Kremľa, ktorá tvrdí, že Ukrajina zaútočí na okupovaný Donbas, by bez ďalších podmienok pravdepodobne nepodporila zjavný ruský konvenčný útok na Ukrajinu v akomkoľvek rozsahu. Je preto nepravdepodobné, že by sa Kremeľ v súčasnosti pripravoval na útočné akcie.


Je nepravdepodobné, že by Kremeľ presunul sily a vydal provokatívne vyhlásenia iba na testovanie Bidenovej administratívy.

Mnohé súčasné správy tvrdia, že Kremeľ rozmiestňuje jednotky neďaleko Ukrajiny, aby otestovali Bidenovu správu. Nie je jasné, čo by mohol Putin zamýšľať, aby takúto „skúšku“ demonštroval.


USA mohli odpovedať na ruské postoje vyhláseniami, sankciami, dodatočnou pomocou Ukrajine alebo nasadením vlastných jednotiek buď na Ukrajinu, alebo na susedov Ukrajiny s NATO. Putin historicky neprejavuje malý záujem o rétoriku USA a je nepravdepodobné, že nariadil tento pohyb vojenských prostriedkov iba na podnet reakcie Bieleho domu. Je nepravdepodobné, že by USA uvalili ďalšie sankcie v reakcii na ruské vojenské nasadenia, ku ktorým dochádza výlučne v ruských hraniciach a na nelegálne okupovanom Kryme. USA by mohli teoreticky zvýšiť svoju vojenskú pomoc Ukrajine. Nakoniec je veľmi nepravdepodobné, že by USA nasadili konvenčné sily na Ukrajinu v reakcii na ruské nasadenie tejto odrody.


Zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine aj rozmiestnenie amerických alebo NATO vojsk ďalej na východ by bolo veľkým neúspechom Putinovej kampane za znovuzískanie dominancie nad Ukrajinou. Je preto veľmi nepravdepodobné, že podnikne kroky, o ktorých si myslel, že by mohli vyvolať také reakcie. Okrem toho je nepravdepodobné, že reakcia USA na tieto nedávne ruské vojenské hnutia poskytne Putinovi akýkoľvek užitočný náznak toho, ako by USA mohli v budúcnosti reagovať na dramatickejšiu ruskú eskaláciu. Je pravdepodobné, že Kremeľ bude skôr podporovať Ukrajinu ako výsledok zameraný na reakciu Washingtonu na jeho kroky.


Ruské rozmiestnenie po Ukrajine sa musí hodnotiť v kontexte širších Putinových cieľov proti Ukrajine. Primárnym cieľom Kremľa proti Ukrajine je znovu získať dominantný vplyv na vládu v Kyjeve a zabrániť vstupu Ukrajiny do NATO alebo EÚ. Putinova kampaň proti Ukrajine je zameraná na informačnú kampaň zameranú na normalizáciu oklieštenej ukrajinskej suverenity. Ruské zástupné sily na východe Ukrajiny sú prostriedkom na dosiahnutie zaistenia pákového efektu nad Ukrajinou, nie samotným cieľom. Putin úspešne zabezpečil, že je nepravdepodobné, že by Ukrajina okupovaním ukrajinského územia vstúpila do NATO alebo EÚ. Kremeľ naďalej uprednostňuje formovanie mierových rozhovorov so Zelenským s cieľom dosiahnuť pre Kremeľ priaznivý výsledok.Putin je vysoko nepravdepodobné, že by sa uchýlil k veľkým ofenzívnym operáciám - ktoré by takmer určite vyústili do ďalších bolestivých sankcií, ak by nedošlo k vojenskej reakcii USA alebo NATO - pokiaľ však neposúdi priame dobývanie, jediný spôsob, ako znovu získať nadvládu nad Ukrajinou. Ukrajina, USA a ich spojenci musia preto hodnotiť ruské kroky v kontexte ruských cieľov a potenciálnych krokov; tieto kroky v súčasnosti poukazujú na eskaláciu prebiehajúcej ruskej nátlakovej kampane proti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, nie na bezprostrednú ofenzívu.nie bezprostredná ofenzíva.nie bezprostredná ofenzíva.


[1] Andrew E. Kramer, „Boj proti eskalácii na východe Ukrajiny, signalizácia ukončenia ďalšieho prímeria“, New York Times, 30. marca 2021, https://www.nytimes.com/2021/03/30/ svet / Európa / Ukrajina, Rusko, boja .... .

[2] Max Seddon a Roman Olearchyk, „Vzplanutie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou“, Financial Times, 31. marca 2021, https://www.ft.com/content/6a3d49e4-ffc8-4fd2-90c8-8516c2c89c8f .

[3] „Rozhovory TCG: Rusko od 1. apríla odmieta ponuku bezpečného prímeria na Donbase,“ UNIAN, 31. marca 2021, https: //www.unian dot info / war / donbas-rusko-otočí-dolů-ukrajina- s-offer-to-secure-truce-in-donbas-from-April-1-11373031.html; Ukrajinská delegácia pri Trilaterálnej kontaktnej skupine, Facebook 31. marca 2021, https://www.facebook.com/UkrdelegationTCG/posts/239600531283698 .

[4] Andrew E. Kramer, „Boj proti eskalácii na východe Ukrajiny, signalizácia ukončenia ďalšieho prímeria“, New York Times, 30. marca 2021, https://www.nytimes.com/2021/03/30/ svet / Európa / Ukrajina, Rusko, boja .... .

[5] Taktické skupiny práporu sú motorizované strelecké alebo tankové prápory s pripojeným ATGM, delostrelecké, prieskumné, inžinierske a zadné podporné jednotky, ktoré majú byť sebestačnými pozemnými bojovými jednotkami. Rozsah BTG sa pohybuje od 700 do 900 osôb a každá ruská brigáda alebo pluk postaví dva BTG. [„Počet skupín práporu pozostávajúcich zo zmluvných vojakov ruskej armády dosiahne o dva roky 125 - náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie,“] Interfax, 14. septembra 2016, https: // www .militarynews dot ru / story.asp? rid = 1 & nid = 425709 & lang = RU; „Zmluvné strany v BTG,“ ruská obranná politika, 17. septembra 2016, https://russiandefpolicy.com/2016/09/17/contractees-in-btgs/;[„Rusko priťahuje jednotky k hranici s Ukrajinou, ozbrojené sily Ukrajiny sa pripravujú na doplnenie síl záložníkmi, ak to bude potrebné - Ruslan Khomchak,“] Rádio Svoboda, 30. marca 2021, https://www.radiosvoboda.org/a / ZSU-heneral-khomchak-pre-diyi-rosiyi / 3117 ... .

[6] [„Vedúci generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie Valery Gerasimov telefonoval s predsedom výboru náčelníkov štábu ozbrojených síl USA Markom Milleyom,“] ruské ministerstvo obrany, marec 31, 2021, https://function.mil dot ru / news_page / country / more.htm? Id = 12351887 @ egNews ; „Čítanie predsedu vedúceho štábu štábu generála Milleyho s ruským náčelníkom generálneho štábu generála Gerasimova,“ kancelária predsedu štábu štábov pre verejné záležitosti, 31. marca 2021, https: // www .jcs.mil / Médiá / Spravodajstvo / Spravodajstvo / Článok / 2557092 / údaj z čísla ... „Ruskí a americkí vojenskí náčelníci štábov telefonujú,“ Reuters, 31. marca 2021,https://news.trust.org/item/20210331170618-yrxzk/ .

[7] Americký minister obrany, Twitter, 1. apríla 2021, https://twitter.com/SecDef/status/1377693917689344001?s=20 .

[8] „Zástupca vedúceho kancelárie prezidenta Roman Mashovets a vedúci zastúpenia NATO na Ukrajine Alexander Vinnikov diskutoval o bezpečnostnej situácii na Donbase a euroatlantickej integrácii Ukrajiny,“ kancelária prezidenta Ukrajiny 1. apríla 2021, https://www.president.gov dot ua / en / news / zastupnik-kerivnika-ofisu-prezidenta-roman-mashovec-obgovori-67749.

[9] [„Šojgu ohlásil vytvorenie nového výsadkového pluku na Kryme“,] Izvestija, 25. marca 2021, https: // iz dot ru / 1142141 / 2021-03-25 / shoigu-soobshchil-o-sozdanii- novogo-polka-vdv-v-krymu; Igor Girkin, Twitter, 30. marca, https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1376953240915476489?s=20; Igor Girkin, Twitter, 31. marca, https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1377266153207250944?s=20 .

[10] Petri Makela, Twitter, 31. marca 2021, https://twitter.com/pmakela1/status/1377332457209393152?s=20 .

[11] Herooftheday10, Twitter, 31. marca 2021, https://twitter.com/herooftheday10/status/1377164096987000832?s=20 .

[12] Herooftheday10, Twitter, 31. marca 2021, https://twitter.com/herooftheday10/status/1377280560406597634?s=20 .

[13] Marqs, Twitter, 1. apríla 2021, https://twitter.com/MarQs__/status/1377620873457373185?s=20 .

[14] [„Formácie a jednotky južného vojenského okruhu začali absolvovať kontrolnú kontrolu v období zimného výcviku,“] Ruské ministerstvo obrany, 29. marca 2021, https://function.mil dot ru / news_page / country /more.htm?id= 12351446 @ egNews ; [„Kontrolná previerka vojakov južného vojenského okruhu bude prebiehať vo formáte bilaterálnych taktických cvičení,“] ruské ministerstvo obrany, 31. marca 2021, https://function.mil dot ru / news_page / country / more. htm? id = 12351798 @ egNews

[15] Ruské ministerstvo obrany vydalo oznámenia o rozsiahlych zložkách kontroly pripravenosti vrátane účasti ženijných jednotiek na všetkých cvičeniach a tankových cvičeniach v Čečensku, nevydalo však údaje o zúčastnených jednotkách a umiestneniach jednotlivých cvičení. [„Strojárske jednotky poskytnú trajekty motorizovaným strelcom južného vojenského okruhu počas cvičení počas kontrolnej previerky,“] Ruské ministerstvo obrany, 31. marca 2021, https://function.mil dot ru / news_page / country / more. htm? id = 12351801 @ egNews ; [„V Čečensku začali tankisti južného vojenského okruhu absolvovať kontrolnú previerku počas obdobia zimného výcviku,“] ruské ministerstvo obrany, 1. apríla 2021, https://function.mildot ru / news_page / country / more.htm? id = 12351994 @ egNews ; [„Služobníci južného vojenského okruhu na severnom Kaukaze a Zakaukazsku začali kontrolovať počas zimného výcvikového obdobia,“] Ruské ministerstvo obrany, 1. apríla 2021, https://function.mil dot ru / news_page / country /more.htm?id= 12352006 @ egNews .

[16] [„Vojenské vybavenie sa presúva na Krym ako súčasť plánovaných výcvikových aktivít“, TASS, 1. apríla 2021, https: // tass dot ru / armiya-i-opk / 11049629; [„Peskov uviedol, že pohyb ruských vojsk v Ruskej federácii by nemal obťažovať iné krajiny,“] TASS, 1. apríla 2021, https: // tass dot ru / politika / 11048035.

[17] Thomas Grove a Alan Cullison, „Pohyby ruských vojakov pri správe hraničných testov na Ukrajine“, Wall Street Journal, 31. marca 2021, https://www.wsj.com/articles/russian-troop-movements-on- ukrajina-border-t ... Andrew E. Kramer, „Boj proti eskalácii na východe Ukrajiny, signalizácia konca ďalšieho prímeria“, New York Times, 30. marca 2021, https://www.nytimes.com/2021 / 03/30 / svet / europe / ukrajina-rusko-boje .... David MArtin a Eleanor Watson, „USA sledujú„ Eskaláciu ozbrojenej konfrontácie “blízko hraníc Ukrajiny s Ruskom,“ správy CBS, 31. marca 2021, https: //www.cbsnews.com/news/russia-troops-ukraine-border-concerning-uni ... .

[18] George Barros a Nataliya Bugayova s ​​Masonom Clarkom, „Rusko v hodnotení: Kremeľ sa na Ukrajine eskaluje, zatiaľ čo sa hrá na mierotvorcu“, Inštitút pre štúdium vojny, 1. júna 2020, http://www.understandingwar.org/backgrounder/ rusko-review-Kremlin-Escala ... .

[19] „Macron, Merkelová vyzýva Rusko, aby stabilizovalo prímerie na Donbase,“ Unian, 30. marca 2021, https: //www.unian dot info / policy / donbas-macron-merkelová-výzva-na-rusko stabilizovať-prímerie-11371897.html; Gleb Ivanov, [„Dmitri Peskov: Rusko má oveľa viac priateľov ako nepriateľov“,] Argumenty a fakty, 31. marca 2021, https: // aif dot ru / policy / russia / dmitriy_peskov_druzey_u_rossii_gorazdo_bolshe_chem_nedrugov.

[20] Volodomyr Zelensky, Facebook, 1. apríla 2021, https://www.facebook.com/zelenskiy95/posts/2784857348431290 .

[21] Mason Clark, „Rusko v hodnotení: Ruská ofenzíva na Ukrajine je nepravdepodobná, ale ruská dezinformačná kampaň tlačí na Ukrajinu, aby urobila ústupky“, Inštitút pre štúdium vojny, 18. marca 2021, http://www.understandwar.org/ Backgrounder / rusko-review-ruština-Offen ... .

[22] Mason Clark, „Rusko v hodnotení: Ruská ofenzíva na Ukrajine je nepravdepodobná, ale ruská dezinformačná kampaň tlačí na Ukrajinu, aby urobila ústupky“, Inštitút pre štúdium vojny, 18. marca 2021, http://www.understandwar.org/ Backgrounder / rusko-review-ruština-Offen ... .

[23] ISW zverejní začiatkom marca 2021 hodnotenie spoločných rusko-bieloruských vojenských cvičení.

37 views0 comments

Recent Posts

See All
 • White Facebook Icon
 • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd