VORVAŇ ZA 1,5 MILIÓNA DOLÁROV: ČO TAM BOLO A AKO MUŽI POUŽILI PENIAZE


Objav obohatil mužov.

Rybári v Jemene v Adenskom zálive našli v bruchu vorvaňa cennú látku jantárovú zvanú aj ako amber v hodnote 1,5 milióna dolárov . Vzácny poklad, ktorý sa používal na výrobu luxusných liehovín, vyvádzal mužov z chudoby a priniesol bohatstvo do celej dediny.Jatočné telo mŕtveho vorvaňa našla skupina 35 rybárov z dediny Al-Haysa. V jeho tele našli rybári kúsok sivého amberu - vzácnu látku známu ako „plávajúce zlato“ alebo „morský poklad“.


Rybár uviedol, že jeden z nich ako prvý narazil na vorvaň a zavolal ďalších spolubojovníkov. Muži vytiahli na breh obrovskú rybu, a keď rozrezali jej jatočné telo, našli tam jantárovú látku amber.


"Keď sme sa priblížili, bolo cítiť silný zápach a mali sme pocit, že veľryba môže niečo mať. Vôňa nebola príliš veľká, ale je to veľa peňazí. Jeho cena bola pre nás dokonca ťažko predstaviteľná," - pripomína rybár.


Zároveň sa vďaka nálezu podarilo mužom dostať z chudoby, pretože táto oblasť je považovaná za jednu z najchudobnejších na svete. Rybári rozdelili zisky z predaných ambri rovnomerne. Kúpili si nové domy, autá a člny.


Muži sa tiež delili o peniaze s tými, ktorí im pomáhali, a s najchudobnejšími ľuďmi v dedine.


"Všetky rodiny Al Hayesových boli šťastné, pretože všetci zarobili nejaké peniaze predajom jantáru. Je to ako sen, ktorému neuveríte. Ale ja budem stále chodiť na more, aj keď tam nič nenájdem. Mám to v krvi , “hovorí rybár.


Je potrebné poznamenať, že amber je voskovitý sekrét, ktorý sa tvorí v žalúdku a črevách vorvaňov. Jantárové zrazeniny sa používajú najmä pri výrobe parfumov, aby si dlhšie uchovali svoju arómu. Dlhodobo sa tiež oceňuje v medicíne pre náboženské procesie.


Odborníci vysvetľujú, že iba vorvane môžu vo svojich vnútornostiach vytvárať pevné zoskupenstvo podobné vosku zvané amber. Je to extrémne zriedkavé, vyskytuje sa u 1-5% týchto cicavcov, a to iba u samcov.
Pripomeňme, že v Spojených štátoch amerických v meste Greenville v Južnej Karolíne žena ulovila žraloka sivého s krátkym rebrom, ktorý môže dosiahnuť 90 kg, čo je rekordná veľkosť. Konkrétne bol žralok dlhý 228 cm a vážil 78,6 kg.zdroj TCN #príroda

56 views0 comments

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd