Zlá správa pre idealistov

Updated: May 16

Autor: Peter Blahoš

O rozpad vlády sa bude hrať neustále a až do blízkeho či vzdialenejšieho konca. Chyba v programe sa pritom nevolá Matovič.


Kto si myslel, že po vyriešení koaličnej krízy príde pokoj a práca pre krajinu, škaredo sa pomýlil. Pokračovanie koalície sa nejaví ako práca systému, ktorý sa zbavil chyby, skôr naopak. Javí sa ako nechcené mača, ktoré sa nepodarilo utopiť na prvý pokus. Prečo je to tak?


1) Mediálne hry o tom, že za všetko môže Matovič sa nepotvrdzujú. Bývalý premiér nezvládol mnoho vecí a nahneval mnoho ľudí. Jeho zničenie ale s odstupom času bolo skôr zámienkou. Ukazuje to aktuálna situácia, kedy Matovič je výrazne oslabený, tlak na pád vlády ale neustál, naopak, vynárajú sa ďalší a ďalší hráči, ktorí majú ambíciu vládu povaliť.


2) Nepriateľ je príliš silný a má príliš veľké zdroje. Hneď po vzniku vlády nastala panika: vplyvné skupiny nakŕmených oligarchov prežívali nočnú moru. Igor Matovič, ktorý na nich desať rokov brechal spoza plota zrazu dostal moc a ich peniaze a vplyv boli zrazu reálne ohrozené. Nečudo, že bank na rozbitie vlády sa zvýšil do astronomických cifier. Je koho a za čo uplácať, kupovať, prehovárať len preto, aby vláda čo najskôr padla. Ešte nemáme zoznam tých, ktorí do tejto špinavej hry pristúpili, isté je, že ich je vo vládnej koalícií čoraz viac.


3) Oligarchovia a zločinci získali spojenca, ktorý ich celé roky nenávidel: Médiá. Všimli ste si, ako médiá začali otáčať už počas prvej vládnej krízy? Ako sa chytia prvej príležitosti na to, aby podporili najaktuálnejšieho koaličného vzbúrenca? Ako si vybrali skompromintovanú Kolíkovú a potápajú bojovníčku proti korupcii Remišovú? V právnickej terminológií sa používa otázka “v čí prospech?” V súčasnosti je odpoveď celkom jasná.


V čí prospech koná Kolíková či Kollár pri ťažení proti Remišovej či pri fiktívnom spore o kolúzna väzbu? V prospech rozbitia koalície a v prospech predčasných volieb alebo úradníckej vlády. Na konci je ten istý výsledok: Vláda Pellegriniho a progresívcov.

Ak koalícia prežije spor o kolúzna väzbu, stavím hocičo na to, že do niekoľkých mesiacov máme ďalšiu krízu. Je úplne jedno, aká zámienka sa nájde. Keď sa chce, sporných bodov sa nájde dosť. Aj peňazí a oligarchov, ktorí z pozadia budú usmerňovať ďalších koaličných zradcov.


#politika

36 views1 comment

Recent Posts

See All
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

© 2013 by Be3ee Ltd